event burgee venue burgee

Helgsegling 2014

Kostervalsen - Union Race

Resultatlista

Bana: Medsols runt Kosteröarna
Vind: 4-6m/s

Kostervalsen - 2014-05-31 at Respit

Start: Start 1, Mål: Place
Plac Båttyp Klass Nat Segelnum Rorsman SRS Start Mål Seglad tid Korrigerad
1 Melges 24 R NOR NOR 366 Iversen Tim Berg 1.273 12:44:22 17:10:05 4:25:43 5:38:15
2 First Class 8 R NOR NOR 7143 Haugeland Geir 1.167 12:21:09 17:11:09 4:50:00 5:38:26
3 Maxi Racer R NOR NOR 13716 Slaget Føre Team 1.127 12:11:15 17:11:39 5:00:24 5:38:33
4 Albin Express R NOR NOR 998 Tønnesen Bjørn 1.114 12:07:53 17:16:22 5:08:29 5:43:39
5 JOD 35 R SWE SWE69 Rosengren Bengt 1.271 12:43:58 17:16:20 4:32:22 5:46:11
6 Maxi Racer R NOR NOR 3597 Aarum Stian Roger 1.127 12:11:15 17:19:10 5:07:55 5:47:01
7 J-80 R NOR NOR 1040 Dahl/Ruud Børre 1.198 12:28:22 17:19:07 4:50:45 5:48:19
8 Maxi Racer R NOR NOR 3325 Nielsen Gard 1.127 12:11:15 17:22:06 5:10:51 5:50:20
9 X-99 R SWE SWE 250 Joelsson Lars-Göran 1.250 12:39:40 17:21:37 4:41:57 5:52:26
10 IMX40 R NOR NOR 10040 Hatch John 1.363 13:01:15 17:21:11 4:19:56 5:54:17
11 Dominant Race R SWE SWE 101 Böhn Team 1.138 12:14:03 17:25:41 5:11:38 5:54:38
12 Albin Express R NOR NOR 21 Schröder Geir 1.114 12:07:53 17:28:33 5:20:40 5:57:13
13 CB 33 R NOR NOR 7331 Forsstrøm Trond 1.171 12:22:06 17:31:03 5:08:57 6:01:47
14 K6 R SWE 36 Goksöyr Karin 0.904 11:00:02 17:44:48 6:44:46 6:05:55
15 IF SH SWE SWE 1849 Jannestad Tom 1.017 11:40:01 17:43:58 6:03:57 6:10:08
16 L-28 SH SWE SWE 175 Åkerblom Pelle 0.995 11:32:57 17:51:34 6:18:37 6:16:43
17 Elan 333 R SWE SWE 866 Dahlström Tobias 1.210 12:31:04 17:42:34 5:11:30 6:16:55
18 First 44,7 SH NOR NOR 11410 Harlem Morten 1.403 13:08:03 17:36:53 4:28:50 6:17:10
19 Albin Express R NOR NOR 476 Thomassen Kristoffer 1.114 12:07:53 17:48:11 5:40:18 6:19:06
20 Elan 37 R NOR NOR 11342 Vidnes Per Even 1.300 12:49:41 17:41:22 4:51:41 6:19:11
21 Grand Soleil 50 R NOR NOR15133 Kamperhaug Martin 1.367 13:01:57 17:41:45 4:39:48 6:22:29
22 Maxi 1300 SH NOR NOR 13440 Kjölberg Per Chr. 1.313 12:52:09 17:46:49 4:54:40 6:26:54
23 Smaragd SH SWE S 209 Brænne pb 1.188 12:26:05 17:52:12 5:26:07 6:27:26
24 Birdie 32 R SWE SWE 9390 Halldin Hansson Ann 1.108 12:06:18 18:01:50 5:55:32 6:33:56
25 Omega 34 SH SWE SWE 164 Kläth Christer 1.138 12:14:03 18:09:32 5:55:29 6:44:32
26 HR 33 Mistral T NOR NOR 572 Riis Øivind 1.000 11:34:35 18:20:44 6:46:09 6:46:09
27 Maxi Racer R NOR NOR 3299 Lande Conrad 1.127 12:11:15 18:14:10 6:02:55 6:49:00
28 Hanse 350 SH SWE SWE 377 Fröjd Bengt 1.200 12:28:49 18:10:37 5:41:48 6:50:10
29 Life 7.5 R NOR NOR 15113 Gjulem Sverre 1.244 12:38:25 18:12:27 5:34:02 6:55:32
30 X-412 R NOR N Nordahl Dagfinn 1.278 12:45:22 18:11:05 5:25:43 6:56:16
31 Scanmar 33 T NOR NOR 5001 Falch-Pedersen Thomas 1.119 12:09:11 18:33:11 6:24:00 7:09:42
32 X-99 R NOR NOR 53 Heli-Hansen Morten 1.250 12:39:40 00:00:00 DNF 14:10:25

Använda resultatkoder

KodBeskrivning Poäng
DNFStarted but did not finish 32



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com